Välkommen att träffa oss i monter B00:43 under Vitalis 5–7 maj i Göteborg.
Vi presenterar HOPE, vår AI-baserade plattform för vården, patienten och forskningen, och diskuterar hur digital innovation kan skapa mätbar nytta i hälso- och sjukvården.
HOPE har sedan 2020 gett vården AI-baserad funktionalitet för kliniskt beslutsstöd och autotriagering av individuella egenvårdsplaner. Systemet analyserar kontinuerligt patientdata och ger prediktioner i realtid, och kan snabbt anpassas för alla terapiområden och plattformar.
Vår ärendehanteringsmodul möjliggör sammanhållen vård över organisationsgränser, med automatisk hantering av påminnelser, uppföljning och avvikelser. Vi finns i utställningshallen alla tre dagarna och ser fram mot att visa HOPE i praktiken.
Personcentrerad vård, samordning och uppföljning med kliniskt beslutsstöd.
Säker distansmonitorering där patienten blir en aktiv partner till vården.
Automatiserade forskningsprotokoll som ger klinisk nytta i realtid.
Var med och lyssna till ADDI Medicals kunder som berättar om “Från papper och penna till automatiserat kliniskt beslutsstöd – hur fem års innovationsarbete har optimerat ROP-screening, minskar risken för synskador och skapar mätbar nytta”.
Seminariet sker torsdag 7 maj kl. 11:00–11:30, sal F4 presenterat av Ögonsjukvården inom Sahlgrenska Universitetssjukhuset (SU), läs mer om programpunkten här.